Shrnutí jednání 27. schůze Výboru pro zdravotnictví - Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Shrnutí jednání 27. schůze Výboru pro zdravotnictví - Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Dne 22. 5. proběhlo mimořádné jednání Výboru pro zdravotnictví, které se zabývalo aktuální situací v lázeňství. K diskusi se sešli zástupci lázní, pacientů i ministerstva zdravotnictví. Jednání bohužel nepřineslo očekávané výsledky. Ukázalo se, že na straně ministerstva ani poslanců (přes jejich předchozí mediální proklamace) není dostatečná vůle k přijetí významnějších změn. Jediným závěrem jednání výboru bylo přijetí usnesení, které žádá, aby ministerstvo zdravotnictví urychlilo vzdělávací kampaň směrem ke zdravotním pojišťovnám, pacientům a lékařům. Usnesení výboru předložil jeho předseda MUDr. Boris Šťastný, který označil situaci za naléhavou a vyzval k přijetí urychlených kroků k nápravě, jež jak řekl, spatřuje především v posilování soukromých zdrojů a podpoře komerčního zdravotního pojištění.

Ministr zdravotnictví MUDr. Leoš Heger v úvodu jednání shrnul situaci v lázeňství z pohledu MZ. Připustil sice, že lázeňství prochází krizí, odmítl ale, že by viníkem této situace bylo MZ a novelizovaný Indikační seznam. Za hlavní problém označil neschopnost odborné i laické veřejnosti „vstřebávat změny“, a proto je podle něj nyní nutné se zaměřit na posílení informovanosti. Heger také řekl, že lázním pacienti ubývali už před novým Indikačním seznamem. Podle něj proto, že medicína pokročila a část péče se přesunula z lázeňské do té rehabilitační, finanční prostředky jsou také nyní potřeba pro nové technologie na léčení těžkých onemocnění.

Za SLL na jednání vystoupili MUDr. Bláha a Ing. Plachý. Na konkrétních případech doložili závažnost situace, dr. Bláha sice potvrdil potřebu masivní informační kampaně, zároveň ale zdůraznil nutnost přijetí úprav IS (v souladu se závěry posledního jednání představenstva svazu). Kromě automatické možnosti prodloužení těch pobytů, kde i stávající IS umožňuje léčení prodloužit na základě schválení revizního lékaře. Dále navrhl odstranit problematické retrográdní ustanovení, které by na nejbližší dva roky do lázní vrátilo opakované pobyty, obnovit alespoň týdenní edukační pobyty a opravit ve vyhlášce dílčí chyby. Současně žádal MZ o několik jednoznačných vysvětlení k ustanovením, které si ZP vykládají nejednotně, o zásah do nevhodné praxe revizních lékařů a možnost hradit z fondů prevence i lázeňské rekondiční pobyty.

Na jednání vystoupili i zástupci lázeňských lékařů, odborů a pacientů. MUDr. Rebjonková ve svém vystoupení mimo jiné poukázala na nutnost zlepšení vnímání oboru balneologie mezi odbornou veřejností. Častým námětem řečníků byly také dopady krize v oboru na zaměstnanost v daných regionech a pokles životní úrovně tamních obyvatel. Na schůzi promluvili i zástupci hnutí bojující za zachování dětské léčby Vesna v Jánských Lázních. V rozporu se svými dřívějšími vystoupeními v médiích, ministr Heger vyvrátil, že by stát měl v úmyslu léčebnu zrušit a právě kvůli jejímu zachování podle něj provedli v ústavu změny.

Místopředseda ZV Ing. Igor Svoják v závěru jednání navrhl členům výboru k přijetí své stanovisko, ve kterém navrhoval vrácení stavu před přijetím novely IS a to zákonem, který by stávající novelu IS zrušil. Toto usnesení poslanci neschválili. Poslanci ČSSD dokonce před hlasováním odešli na svou TK, kde se proti omezování lázní ohradili před médii, ale svým hlasem změny nepodpořili.

I když možné zrušení stávající verze IS zákonem znělo zajímavě a mnohými zástupci lázní či pacientů bylo vnímáno jako řešení, tak vlastní zdlouhavý schvalovací proces zákona by rychlé řešení nepřinesl. Jediným rychlým řešením by mohly být změny vlastní vyhlášky, které ale poslanci ani přes písemný apel SLL ministrovi neuložili. SLL proto bude pokračovat v jednáních o svém návrhu s náměstkem Noskem, který přislíbil některé ze změn akceptovat, když nad nimi bude shoda i se ZP.