Urogynekologie

Urogynekologie

Jak již název napovídá, jedná se o odvětví rehabilitace, které se zabývá ovlivněním urologických a gynekologických obtíží. S postupnou změnou životního stylu západní společnosti, přechodu k sedavému způsobu života a snížení fyzické kondice může v oblasti urologie a gynekologie docházet ke vzniku stavů, které mají zásadní vliv na kvalitu života. Některé z těchto stavů je možné velmi dobře ovlivnit fyzioterapií.  

 

V centru zájmu urogynekologického fyzioterapeuta stojí oblast pánve a svalového dna pánevního.  Svalové dno pánevní si můžeme představit jako komplex příčně pruhovaných vůlí ovladatelných svalů, které jsou uloženy jak na povrchu pánve, tak i v jejím nitru. Tyto svaly mají přímou vazbu na vazivo v oblasti pánve a také na další kosterní svaly, které se na pánev upínají. Funkcí svalového dna pánevního je podpora orgánů dutiny břišní a malé pánve, je součástí hlubokého stabilizačního systému páteře, hraje zcela zásadní roli při udržení moči a stolice a má významný vliv na kvalitu sexuálního života. Svalové pánevní dno taky významně reaguje na naše psychické rozpoložení, kdy například stres zvyšuje napětí v oblasti těchto svalů. Fyzioterapeut při vyšetření cíleně hledá známky, které svědčí pro poruchu funkce svalového dna pánevního a zároveň zjišťuje, jak porucha v této oblasti ovlivňuje celý pohybový systém vyšetřovaného jedince. Mnoho informací o stavu svalového pánevního dna nám také přináší podrobně odebraná anamnéza zaměřená na obtíže v oblasti močového ústrojí, reprodukčního systému a také trávicího systému.

Porucha funkce svalového pánevního dna může mít za následek bolesti břicha, pánve, spodní části zad, dále může způsobovat inkontinenci moči, sestup orgánů malé pánve, u žen bolestivou menstruací a v některých případech může být příčinou bolestivého pohlavního styku, může také vést k neschopnosti otěhotnět. U mužů může způsobovat bolestivou erekci a ejakulaci a zhoršení spermiogramu. Dysfunkce svalů pánevního dna může být zapříčiněna sedavým způsobem života, vadným držením těla, onemocněním některého orgánu uloženého v malé pánvi a dutině břišní, pádem na zadek (i v dětství), operačním zákrokem v pánvi (např. operace prostaty či její ozařování) apod.. 
Nezastupitelnou roli hraje urogynekologická fyzioterapie i v porodnictví. Ošetření svalového dna pánevního na konci těhotenství (od ukončeného 37. týdne těhotenství) může vést k hladšímu průběhu porodu. Po porodu může fyzioterapie pomoci návratu celého těla do optimálního stavu. Nemělo by se zapomínat ani na jizvy po porodním poranění či císařském řežu, které mohou způsobovat obtíže i roky po porodu, pokud nejsou správně ošetřeny. 

V současné době také dochází k rozvoji péče o ženy trpící endometriózou, což je gynekologické onemocnění, které se pojí s velkou bolestivostí a výrazně zhoršuje kvalitu života ženy. Fyzioterapie sice neléčí příčinu této nemoci, ale může velkým dílem přispět ke zmírnění obtíží, které endometrióza způsobuje. 
Je nesporně více diagnóz, které můžeme urogynekologickou fyzioterapií ovlivnit u žen než u mužů. To ale neznamená, že z této fyzioterapie nemohou profitovat i muži, na které bychom neměli zapomínat. Urogynekologická fyzioterapie sice není všespásná, ale může výrazně zlepšit kvalitu života u výše popsaných stavů. Ač některé stavy nakonec mohou vyžadovat chirurgické řešení, bylo by chybou přistoupit k operaci ještě předtím, než proběhne kvalitní fyzioterapie. Podmínkou kvalitní fyzioterapie je ale spolupracující pacient, který přebírá zodpovědnost za své zdraví a pod odborným vedením fyzioterapeuta pravidelně cvičí.
K terapii této problematiky lze využít i vyskoindukční magnet. Avšak jeho aplikaci vždy musíte konzultovat s lékařem!

Díky silným elektromagnetickým impulzům dochází ke krátkodobým kontrakcím svalů pánevního dna. Svaly pánevního dna se během jednotlivých návštěv stimulují a posouvají nahoru, čímž se přimykají k močové trubici, kterou svírají. Díky tomu se navrací přirozený stah svalů a nedochází k úniku moči. Současně probíhá i správné postavení ženských či mužských orgánů a ovlivňuje jejich správnou funkci.

•    stresová močová inkontinence
•    urgentní močová inkontinence
•    smíšená močová inkontinence
•    fekální inkontinence
•    akutní i chronické bolesti v oblasti pánevního dna
•    syndrom pánevní bolesti
•    ovlivnění sexuálních funkcí

Doporučujeme před aplikací ošetřit pánevní dno fyzioterapeutem. Vysokoindukční magnetické křeslo by se měl aplikovat 6-8x, s 2-4 denním odstupem.