Priessnitzovy metody

Na základě dochovaných archivních materiálů jsou do současné doby používány některé původní metody Vincenze Priessnitze, jejichž účinek je historicky ověřen.

Vincenz Priessnitz, průkopník vodoléčby a zakladatel lázní, „ordinoval“ svým pacientům každý den mnohakilometrové procházky k pramenům. Po prohřátí chůzí do kopce je čekala některá ze součástí vodní kúry - sprchování, oplachování či popíjení studené pramenité vody. I dnešní pacienti se k pramenům pravidelně vypravují v rámci léčebných procedur a navazují tak na stále živou tradici Priessnitzovy vodoléčby, která je od roku 2014 zapsána na seznamu nehmotného kulturního dědictví České republiky. V nabídce procedur lázní i dnes najdete tradiční Priessnitzovu pololázeň, Priessnitzův zábal, Priessnitzovu kůru nebo Priessnitzovu pohybovou terapii. Zdarma pak může vodoléčbu vyzkoušet doslova každý v lázeňském Balneoparku. Ten je chloubou lázní a jedním z nejnavštěvovanějších míst celého regionu. Prostá krása přírodního kamene a chlad čisté pramenité vody se zde snoubí s krásou okolí, lokalita vkusně oslovuje a motivuje i dnešního moderního člověka k „ochutnávce“ vodoléčby uprostřed přírody.

Priessnitzovy metody

Priessnitzovy venkovní koupele dolních končetin

Jedná se o historicky prověřenou cennou proceduru ku zlepšení prokrvení nejen dolních končetin, ale cestou reflexů se zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla. Pravidelná denní čapí chůze v bazénku s přírodní protékající chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 °C vede k zlepšení funkce srdce, cév, k zvýšení odolnosti proti infekcím, proti fyzikálním i psychickým stresům. Mírná fyzická aktivita chůzí v mírně zvlněném terénu je nutná pro předchozí předehřátí organizmu před koupelí, po koupeli je důležitá frotáž a chůze v terénu.

Tuto Priessnitzovu metodu můžete vyzkoušet v našem Balneoparku.

Priessnitzovy venkovní koupele horních končetin

Ponoření horních končetin do mělkého bazénku s protékajícím chladným přírodním pramínkem vody o teplotě 8 - 15 °C, prováděné denně, vede k vymizení migrén a nespavosti, zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu u srdečních potíží a u poruch funkce štítné žlázy, zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy.

Tuto Priessnitzovu metodu můžete vyzkoušet v našem Balneoparku.

Priessnitzova pololázeň jednofázová a dvoufázová

Jde o složitou proceduru s kombinací vodoléčby, zábalů, polevů a kartáčování kůže. Klient se nejdříve krátce předehřeje teplou vodou ve sprše, následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem s klidným ležením v zábalu, po prohřátí a zpocení následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě s kartáčováním a polevy šíje, zad a končetin chladnou vodou.

Priessnitzův zábal celkový

Priessnitzův zábal nebo obklad je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých pocitů v těle.

Tento zábal je nazván podle Vincence Priessnitze, který objevil jeho pozitivní účinky na lidský organizmus. Priessnitz proslul také díky svým léčebným procedurám, při kterých využíval léčebnou sílu vody a které se využívají ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval.

Priessnitzův celkový zábal je zapařovací zábal povrchu těla, klient je ovinut vlhkým, řádně vyždímaným prostěradlem nebo jinou látkou těsně kolem těla. Prostěradlo se namáčí ve studené vodě. Je vhodné nejdříve mokrou látku důkladně vyždímat. Je totiž pro tělo daleko snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, ze které kape voda. Tento chlad by měl vyvolat žádanou reakci. Je důležité teplotu vody přizpůsobit stavu pacienta. Přes vlhké prostěradlo je klient ovinut teplou dekou, do které je klient zabalen, v minulosti se používala pro tyto účely peřina. V zábalu pak klient setrvá 15-45 minut s cílem dosáhnout maximálního prokrvení a prohřátí.

Priessnitzova pohybová terapie

Priessnitzova pohybová terapie je nový druh celostní klimatoterapie, (Klima - atmosférické podmínky v určité oblasti = vzduch, který dýcháme, Terapie - léčba) která spojením pohybové aktivity, dechových cvičení a částečným ochlazováním končetin dle Vincenze Priessnitze umožňuje dosáhnout maximálního léčebného účinku na člověka jako celek. První částí je chůze s holemi, která zlepšuje kondici a koordinaci, posiluje svalstvo horní části těla a nohou. Zlepšuje celkovou pohyblivost a krevní oběh. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se mohou klienti cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká. Výkon je vyžadován 90% všech svalů v těle. Důležitým prvkem je kvalitnější aktivace a propojení mozkových hemisfér, což je významný prvek rehabilitace pohybového systému. Po zahřátí chůzí přichází na řadu ochlazování horních končetin. Pravidelné ponořování horních končetin do tekoucí chladné vody zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu, zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání, a hlavně posiluje imunitní systém. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy. Koupel je prováděna v balneoparku a přírodních zdrojích Studničního vrchu. Po ochlazení horních končetin se pokračuje v chůzi a po dosažení správné teploty následují protažení svalů a dechová cvičení. Dochází k uvolnění svalů a zmírnění bolesti.( ne - postupnému odeznění bolestí páteře). Pravidelným prohloubeným dýcháním se zvyšuje také kapacita plic. Následně se organizmus opět zahřeje chůzí a na závěr se ochladí dolní končetiny. Ty se ochlazením uvolní a chodci cítí prohřátí a nebývalou lehkost. Studená voda způsobuje lepší prokrvení organizmu což je zřetelně znát u jedinců trpících studenými nohami. Po určité době dochází ke správnému prokrvení končetin a tím se jedinec zbavuje pocitu „studených nohou“.

Léčebné metody

Kromě studených obkladů, mok­rých zábalů a omývání postiže­ných míst houbou uplatňoval při svém léčení i další, do té doby nepoužívané metody, k nimž patřila zejména potná kůra, po níž se propocený pacient na krátkou chvíli ponořil do kádě se studenou vodou. Léčebné procedury doplňovala i pracovní terapie spojená s tělesnou námahou, pravidelná životo­správa a dostatek spánku.

Slunné lázně

Před aplikací studené vody si pacienti pana Priessnitze různými způsoby prohřívali organismus. Nejpříjemnější a nejpohodlnější cestou zůstává dodnes pobyt na sluníčku. Tuto proceduru můžete sami vyzkoušet na mnoha místech našich lázní, nejlépe přímo v balneoparku, kde je pro tento účel vyhrazena řada laviček a odpočívadel.

Další informace
Fotografie
Obrázek bez názvu
43.jpg
43.jpg
58b.jpg
131.jpg
40-42.jpg
102.jpg
Obrázek bez názvu
Obrázek bez názvu
Obrázek bez názvu
97-98a.jpg
Obrázek bez názvu
Obrázek bez názvu
64-65.tif